Botoks w leczeniu nadpotliwości

Botoks najczęściej kojarzony jest z likwidacją zmarszczek. Ten związek ma jednak szereg innych zastosowań – także używany jest przy leczeniu nadpotliwości.

Nadpotliwość jest kłopotliwą dolegliwością, która dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Nadmierne wydzielanie potu nie może być wtedy kontrolowane z wykorzystaniem zwykłych antyperspirantów.

Nadpotliwość najczęściej pojawia się w sytuacjach, którym towarzyszą emocje, na przykład stres czy strach, ale również może towarzyszyć pacjentowi przez cały czas. Aby zmniejszyć potliwość, można korzystać ze specjalistycznych preparatów aptecznych, ale rozwiązują one problem tylko w niewielkim stopniu. Rozwiązaniem może być skorzystanie z botoksu.

Jak botoks redukuje potliwość?

Botoks, czyli toksyna botulinowa to inaczej jad kiełbasiany, groźna neurotoksyna, która w dużych ilościach jest trująca, ale w niewielkich dawkach ma funkcje terapeutyczne.

Najczęściej botoks używany jest do wygładzania zmarszczek mimicznych, ale może być on również stosowany w leczeniu nadpotliwości. Wstrzyknięty w gruczoły potowe znacząco redukuje lub nawet całkowicie blokuje ich działanie, a tym samym zmniejsza nadpotliwość.

Zabieg leczenia nadpotliwości z wykorzystaniem botoksu przynosi bardzo dobre rezultaty u większości osób, chociaż warto wskazać, że nie daje on trwałych efektów. Po około 6-12 miesiącach połączenia nerwowe prowadzące do gruczołów potowych są odbudowywane, dlatego konieczne jest wówczas ponowne wykonanie zabiegu, aby zachować zmniejszoną potliwość.