Kwas hialuronowy w walce ze zmarszczkami

Zmarszczki pojawiają się nawet na skórze trzydziestolatek. To właśnie wtedy możemy zacząć walczyć z nimi intensywniej. W tym pomoże nam również kwas hialuronowy.

 Kwas hialuronowy jest obecnie bardzo często używany w branży kosmetycznej oraz w medycynie estetycznej. Jest organicznym związkiem chemicznym, który występuje u wszystkich organizmów żywych – od bakterii aż do człowieka.

Największe ilości kwasu hialuronowego występują w skórze właściwej – to właśnie tam jest on składnikiem macierzy międzykomórkowej i ma za zadanie wiązać wodę. W młodej skórze ilość kwasu hialuronowego jest bardzo wysoka, co gwarantuje jej jędrność i brak zmarszczek. Jednak z wiekiem jego ilość maleje, dlatego skóra staje się bardziej sucha, cienka, pomarszczona.

Kwas hialuronowy jest również syntetyzowany w laboratoriach i jest on dodawany do wielu kosmetyków oraz używany jest w trakcie zabiegów medycyny estetycznej. Głównie służy do walki ze zmarszczkami, ale również używany jest przy nawilżaniu skóry, do powiększania i modelowania ust czy piersi.

Stosowany w kosmetykach do twarzy kwas hialuronowy ma głównie działanie powierzchowne – poprawia kondycję skóry, lekko ją naprężą i nawilża. Może być używany w każdym wieku. Nie jest jednak w stanie całkowicie usunąć zmarszczek ze skóry, chociaż może zmniejszyć te drobne i opóźnia ich dalsze powstawanie.

Z kolei w medycynie estetycznej związek ten jest już dostarczany w głąb skóry, pozwalając na uzyskanie jeszcze lepszych rezultatów. Kwas hialuronowy jest wówczas wstrzykiwany cienkimi igłami bezpośrednio w zmarszczkę i powoduje jej wypełnienie od środka – zmarszczka przestaje być wtedy widoczna na okres 6-12 miesięcy. Po tym czasie dochodzi do wchłonięcia związku, ale można podać go ponownie.

Skuteczność zabiegów medycyny estetycznej z kwasem hialuronowym jest bardzo wysoka – są one jednocześnie bezpieczne, ponieważ wstrzykuje się preparat biozgodny, więc ryzyko skutków ubocznych jest bardzo niskie. Za jeden zabieg zapłacimy od około 700 do 1500 złotych w zależności od obszaru skóry.